Začíná nám jaro

Vážení rodiče, milé děti,

moc vás zdravíme již ve 3. týdnu, kdy se bohužel nemůžeme ve školce potkat osobně.

Opět bychom vám chtěly nabídnout možnost zahrát si s maminkou nebo tatínkem na školku, a proto vám nabízíme nápady jak na to.

Tento týden budeme mít téma „Začíná nám jaro“. A představte si, že v kalendáři je v neděli 21.3.2021 první jarní den! Astronomické jaro letos začíná 20.3.2021 v 10.37h.

A věděli jste, že 20.března je Světový den vrabců? 

Zima nám končí a my můžeme přivítat jaro nejstarším lidovým zvykem „Vynášením Morany“. Svobodná děvčata zhotovila ženskou postavu zvanou Morana. Vyrobila ji z větví, slámy a suché trávy, oblékla ji do bílých šatů a na krk jí daly korále z vyfouklých vaječných skořápek. Děvčata ji vynesla za vesnici, kde byla spálena nebo častěji vhozena do potoka nebo řeky, která ji odnesla z vesnice jako symbol, že zima odchází a můžeme přivítat příchod jara.

Cesta při vynášení Morany byla doprovázena různými básničkami a písničkami: básničky Morana

Kdo by si chtěl vymalovat omalovánky, přikládáme obrázek Morany i jiných jarních námětů: omalovánky

Když nám začíná jaro, znáte i další roční období? Můžete si je připomenout i písničkou, kterou určitě znáte ze školky: https://www.youtube.com/watch?v=EBwDAY3NqEchttps://www.youtube.com/watch?v=252V3W9rfTc

Tuto písničku dobře znáte, tak byste si k ní mohly vyluštit i malý kvíz: kvíz k písničce

A ještě bychom pro vás měly jarní pexeso: omalovánkové pexeso 

Kdo by měl chuť může se s Kostkáčem podívat na pořad „Jaro už je tu“: https://decko.ceskatelevize.cz/kosticky

A nakonec je tu VÝZVA pro tento týden: Viděli jste už první sněženky? Jestli ano, můžete je s rodiči vyfotit nebo je nakreslit a poslat nám obrázek. Těšíme se na vaše fotografie. A co kdybyste si sněženku vyrobily? sněženka

Tak a to je pro tento týden všechno.

Mějte se moc hezky, dávejte na sebe pozor a nezapomeňte jít také ven na sluníčko.

Vaše paní učitelky